Metodologija resavanja zadataka iz hemije – kratka napomena

Metodologija resavanja zadataka iz hemije

Reč, dve… o nekim bazičnim principima…koji mi se čine korisnim.

Zadaci iz hemije, sasavim logično, baziraju se na poznavanju hemije kao nauke i teoretska podloga je ključna.

Treba čitati hemiju, što više i što šire, i stvarati sliku tog mikrosveta koji možemo samo da zamišljamo, u nadi da ćemo saznati istinu… realnost, šta se u stvari dogadja u tom svetu.

Izgleda prilično zahtevno i donekle obeshrabrujuće za onoga koji tek počinje, ali za utehu, niko nema potpunu sliku tek tako.  Neki imaju bolju predstavu jer su više čitali i radili, neki tumaraju u magli, nesigurni i zbunjeni.

Priroda nam nije podarila baš ništa unapred, izuzev mogućnosti i sposobnosti za apstraktnu misao…sve ostalo moramo sami.

Stvari ipak nisu tako pesimistične….jer ljudi u svojoj prirodi imaju fantastičan motiv, a to je…znatiželja. I posle izvesnog vremena, počinjemo da budemo ponosni na samoga sebe što smo uspeli da razumemo stvari, maker mali delić tog prirodnog haosa …ili bolje reći reda.

Za nagradu, to što uspemo da saznamo, ako je pravo i istinito…ostaje zauvek vredno…jer hemija se ne menja…ona je bila, jeste i biće…takva kakva jeste.

Znači, kad imamo neki hemijski problem….moramo da imamo priču…priču šta se dešava.

Alat koji koristimo, ili bolje reći, jedan od alata koji koristimo kod raznog izračunavanja je velikim delom…prosta proporcija.  Moje je mišljenje, da se ne treba ustručavati koristiti proporciju… uvek je koristite gde je to iole moguće.

Proporcija može da se započne na više načina…tako da nema potrebe nešto pamtiti…Držimo se jednostavnog principa da prvo napravimo neko tvrdjenje za koje znamo da je tačno i po tom obrascu gledamo da proporcionalno izračunamo ono što ne znamo…Najbolje da to pokažemo ne nekom primeru…

Recimo pitanje…koliko molekula vode možemo napraviti ako imamo 10 atoma vodonika i dovoljno kiseonika za tu gradnju?

Ako smo uopšte čitali hemiju znamo da je formula vode H2O…znači, imamo pravo da tvrdimo da ako imamo 2 atoma vodonika…možemo napraviti jedan molekul vode.

Proporcionalno…10 atoma vodonika…će napraviti pet molekula vode.

Ključno za izračunavanje je tvrdjenje da 2 atoma vodonika grade jedan molekul vode. To je tačno, i to znamo zato što smo čitali o tome i mi verujemo u to jer neko je davno uložio dosta eksperimentalnog truda da to dokaže…I sad, mi se oslanjamo na tu činjenicu da izračunamo nešto nepoznato…u našem pitanju…koliko molekula može da se napravi ako imamo 10 atoma vodonika.

Kada pravimo proporciju, nije naročito važan redosled…recimo…možemo da tvrdimo da jedan molekul vode ima dva atoma vodonika… ono što  je bitno, je ta prva rečenica …prva ideja …da je tačna……a onda kažemo dalje…

 

1 molekul H2O  :  2 atoma H  =   X molekula H2O : 10 atoma H

Naravno, X = 5 molekula H2O  (i bez racunanja)

 

Pri rešavanju zadataka iz hemije, budimo pragmatični, najvažnije je doći do tačnog rešenja. Taj put moze biti brz, pravolinijski i elegantan….a može biti i pomalo krivudav. Nije blamaža ni vratiti se sa pogrešnog puta, ići dva koraka napred,a jedan nazad…kao usamljen mrav koji traži orijentaciju…ali na kraju ipak dodje do odredišta.

 

Znači, za one kojima hemija nekako ne ide od ruke, nemojte pokušavati sve da sredite u glavi pre nego nešto stavite stvari na papir…jednostavno pišite sve što vam padne na pamet, odbacite nepotrebne stvari (čak i kad nisu pogrešne ali jednostavno nisu tema zadatka), ponekad vizuelno predstavite zadatak…recimo crtanjem čaša, objekata  i diagrama…koristite sve što vam odgovara u datom trenutku…i nikada nemojte mehanički pamtiti kako se rade zadaci ili kopirati po svaku cenu kako to neko drugi radi.

 

Treba razmišljati u pravcu “lepih brojeva”. Šta to znači? Lep broj je jedan, takodje 100, ponekad čak i nula. Evo primera…

Recimo, ako imamo zadatak da napravimo 30ml nekog rastvora NaCl koji je 3% (i čiju gustinu možemo da uzmemo da je 1g/ml)…Šta da radimo. Prvo treba da pomislimo šta bi bilo kad bi pravili 100ml takvog rastvora, znači neki lep broj,a ne 30ml kao što traže. Bez ikakvog računanja, u tom slučaju, možemo reći da bi trebali 3g NaCl za taj posao. I već smo došli do prvog dela naše proporcije…Za 100ml rastvora trebamo 3g NaCl, a za 30ml ćemo trebati nekih Xg NaCl. ….tj trebamo 0.9g NaCl.

Posted in Uncategorized | Leave a comment